Kodėl osteopatija kūdikiams ir vaikams gali padėti?
Osteopatijos įkūrėjo gydytojo Andrew Taylor Still (1828-1917) mokinys gydytojas William Garner Sutherland (1873–1954) įrodė, kad kaukolės kaulai juda vienas kito atžvilgiu, o šių judesių sutrikimai daro didelį poveikį kūno sveikatai. Jis sukūrė sąvoką „kranialinė osteopatija“ arba „osteopatija kaukolės srityje“. W.G.Sutherlandas, remdamasis A.T.Stillo mokymu apie struktūros ir funkcijos ryšį ištyrė, kaip kaukolės kaulų deformacija gimdymo metu įtakoja viso kūno augimą ir vystymąsi. Šios deformacijos vaikui augant išlieka, gali keistis ir į tai įtraukiamos kitos kūno struktūros ir funkcijos. Pavyzdžiui, nedidelė pakaušio ir kaklo kaulų deformacija gimdymo metu gali turėti įtakos virškinimo sutrikimams, o asimetrinis kaukolės augimas gali sukelti laikysenos sutrikimus ar net skoliozę. Kaip pastebėjo W.G.Sutherlandas, tai panašu į tai, kaip išlinksta augantis medis esant vyraujančiam vėjui.
Kada verta kreiptis pas osteopatą?
Per pastaruosius 25 metus vaikų gydymas taikant osteopatijos metodą labai išpopuliarėjo. Tėvai gali kreiptis pas osteopatą dėl daugelio kūdikių ir vaikų problemų. Svarbu suprasti, kad mažos problemos ankstyvame gyvenimo periode gali turėti toli siekiančių pasekmių po daugelio metų. Neišspręstos gimdymo traumos sukelia dažną problemų seką, kurios prasideda kūdikystėje ir gali išlikti visą gyvenimą. Toliau pateiksime keletą dažniausiai pasitaikančių situacijų.
- Kartais kūdikiams sunku prisiglausti prie krūties ir veiksmingai žįsti. Osteopatas gali padėti atpalaiduoti raumenis ir išjudinti sąnarius, kurie trukdo efektyviam žindymui.
- Kartais kūdikiams gali būti sunku žįsti dėl virškinimo sutrikimų, pilvo dieglių. Osteopatas gali padėti sušvelninti simptomus, kuriuos sukelia virškinimo sistemos disfunkcijos.
- Kartais kūdikio žindymo problemas gali sukelti įtampos ir disbalansai, atsirandantys kūdikio vystymosi eigoje dėl gimdymo metu patirtų traumų. Osteopatas gali padėti atpalaiduoti įtampas ir subalansuoti kūno struktūras, taip sumažinant kūdikiui diskomfortą žindymo metu.
- Dėl verkimo kūdikiui gali susiformuoti prasti miego įpročiai, kūdikis sunkiai užmiega, miega paviršutiniškai, dažnai pabunda.
- Kūdikis reikalauja daug dėmesio, nori būti ant rankų.
- Laikui bėgant maitinimosi ir virškinimo problemos dažniausiai praeina, tačiau gali išlikti miego sutrikimai ir neramus elgesys.
- Nuolatinis veiklos troškimas gali suformuoti tokį elgesio sutrikimą, kaip hiperaktyvumas.
- Neramus būdas ir noras judėti gali sukelti koncentracijos gebėjimo sutrikimus.
- Kyla problemos pradėjus lankyti mokyklą.
- Imuninė sistema būna išsekusi, vaikas dažnai serga.
- Atsiranda galvos skausmai.
- Išsivysto asimetrija veido kauluose, sukeldama sąkandžio disbalansą.
Iš pateikto pavyzdžio galime matyti, kad daugelis situacijų gali kilti dėl neišspręstų gimdymo metu kilusių problemų. Osteopatinis gydymas gali padėti kūdikiams tapti labiau atsipalaidavusiais ir patenkintais, pagerinti vaikų elgesio, miego ir kitas sveikatos problemas, padėti įveikti mokymosi ir susikaupimo sunkumus.
Kokiame amžiuje kreiptis pas osteopatą?
Vaikai gali būti veiksmingai gydomi bet kokiame amžiuje, tačiau akivaizdu, kad kuo jaunesni, tuo geriau, nes daugelio vėlesnių problemų galima išvengti anksti ištaisius pagrindinę problemą. Yra keletas gyvenimo tarpsnių, kuomet gydymas gali būti naudingas. Tai pirmieji 2 gyvenimo metai, maždaug 5–7 metai, kai ryškėja vaiko asmenybė, ir brendimo laikotarpis. Lytinis brendimas yra spartaus augimo ir laikysenos pokyčių laikas, dėl kurio raumenys ir raiščiai tam tikrą laiką gali būti gana silpni ir pažeidžiami, nes kartu vyksta dideli hormoniniai ir emociniai pokyčiai. Osteopatinis gydymas gali padėti išlaikyti fizinę ir emocinę pusiausvyrą šių raidos pokyčių metu.
Kaip osteopatija gydo?
Vaikams naudojami metodai yra ypač švelnūs, skatinantys audinių ir organų atsaką. Taikomos švelnios technikos rankomis atsižvelgiant į kūdikio ar vaiko amžių bei būklę. Metodai nėra skirti tik simptomams gydyti – jie orientuoti į struktūrinės ir funkcinės būklės atstatymą bei skatina sveiką augimą ir vystymąsi. Apskritai vaikai greitai reaguoja į gydymą, nes problemos nėra taip įsisenijusios, kaip pas suaugusiuosius. Kita vertus, kai kurios suaugusiųjų problemos gali būti tiesiogiai susijusios su jų neišspręstomis problemomis kūdikystėje ir vaikystėje.
Kitos publikacijos
Osteopatija: natūralus gydymo ir sveikatos palaikymo būdas
Kūnas turi įgimtą gebėjimą palaikyti sveikatą, o gydytojo vaidmuo padėti šioms jėgoms veikti.
Osteopatija kūdikiams ir vaikams skatina sveiką augimą ir vystymąsi
Osteopatija gali būti veiksmingai taikoma kūdikiams ir vaikams bet kokiame amžiuje.
Osteopatija nėštumo metu naudinga būsimai mamai ir kūdikiui
Osteopatija padeda kūnui prisitaikyti prie pokyčių nėštumo eigoje ir ruošiantis gimdymui.
Struktūrinė osteopatija padės įveikti skausmus, pagerins funkcijas
Struktūrinė osteopatija skirta atramos ir judėjimo sistemos sutrikimų gydymui ir diagnostikai.
Visceralinė osteopatija – vidaus organų sveikatai ir gerai savijautai
Visceralinė osteopatija padeda normalizuoti vidaus organų funkcijas, sudaro sąlygas sveikti.